“Brza moda”: Kvaliteta i održivi razvoj
Komentiraj13 studenoga, 2019 autora/ice udrugadelta
Održivi razvoj je tema s kojom se sve češće susrećemo. No što zapravo znači održivi razvoj i koje su njegove dimenzije? Jedna od njegovih sfera o kojoj često ne razmišljamo je modna industrija. Jeste li znali da vlasnik modnog lanca „Zara“, Amancio Ortega, težak čak 60 milijardi dolara, dok prosječna radnica u njegovoj tvornici zarađuje 68 dolara mjesečno? Tom problematikom odlučili su se pozabaviti učenici u dobnoj skupini od 14 do 19 godina u sklopu projekta „Akcija za 5!“.
Učenici su se nakon podjele u grupe brzo razmjestili po uredima gradske uprave kako bi krenuli s radom, a jedini način da ih pronađemo bio je da pratimo žamor koji je nastao zbog siline ideja koje su čekale biti izrečene.
Kada smo ušli u prostoriju grupe „Akcija za 10!“ nastao je muk koji nije dugo potrajao. Na stolu smo zatekli kreativni nered koji se činio kao brod čiji su mornari, u ovom slučaju papiri, htjeli čim prije doći do odredišta.
Član grupe, Luka Petrušić, objasnio nam je kako im je plan organizirati okupljanje ispred gradske vijećnice i prikupljati majice čija bi namjena bila razmjena. „Preostale majice bismo donirali u „Caritas“ ili bismo ih poslali tvrtkama koje bi ih eventualno preradile i reciklirale. Ako bude kiša, okupljanje bi se održalo u Klubu mladih“, rekao je Luka.
Zanimalo nas je gdje učenici kupuju odjeću i njihova svijest o kvaliteti proizvoda koje kupuju. Znaju li gdje se kupljena roba proizvodi i u kojim uvjetima. Hoće li prije kupiti nešto lijepo ili kvalitetno.
„Odjeću kupujem većinom u trgovini. Bitnije mi je da je proizvod kvalitetan. Ne recikliram odjeću,nije mi važno odakle je odjeća. Made in China ili Made in Pakistan ne znači nužno lošu praksu“, kaže Luka.
Grupu „Akcija za 6“ zatekli smo u nešto drugačijem raspoloženju. Umjesto buke, dočekalo nas je ugašeno svjetlo . Djelovali su usporeno i pospano na prvi pogled, ali smo saznali da je to rezultat realizacije ideje. Mučilo ih je dobivanje dozvole za projekt.
„Smislili smo super ideju, imamo problema s dozvolom, ali vjerujemo da će se to riješiti. Organizirali bismo štand na kojem bismo promovirali našu ideju. Na štandu bi se kupovale ulaznice za reviju koja bi se održala tjedan dana kasnije. Roba bi se donirala u zamjenu za ulaznice, a revija bi se napravila od donirane odjeće što je ekološki jako prihvatljivo. Odjeća nakon revije ide potrebitima“, ispričao nam je Roko Paparić koji odjeću kupuje po potrebi, uglavnom u trgovinama.
„Ne gledam marke i kvalitetu. Ako kupujem nešto što je skuplje onda ću naravno gledati kvalitetu jer moram znati za što dajem novac“, ističe Roko.
Grupa „Gaseri“ imala je vrlo vesele i neodlučne članove. Nije bilo člana koji nešto nije htio reći, no kada je trebalo reći nešto o njihovom projektu svi su ostali pognutih glava. Ipak, našla se i jedna hrabra članica koja nam je rekla nešto o projektu na kojem su radili.
Nina Marion nam je kazala: „ Projekt grupe zove se „Robu za probu“. Cilj projekta je da osvijestimo građane o problemima tekstilne industrije, koje su njene loše strane i kako reciklirati odjeću te kako zaštititi prirodu u procesu proizvodnje . Zamislili smo radionicu u kojoj ćemo pokazati kako prenamijeniti doniranu odjeću, a koja će biti sakupljena po školama.“ Ona svoju odjeću također kupuje u trgovinama i ne obraća pozornost na kvalitetu proizvoda.
Josip Ivče, član grupe „Alfa“, rekao nam je sljedeće o projektu kojeg je osmislio s ostalim članovima: „ Naš projekt sastoji se od dva dijela – donacija i modna revija. To je humanitarna akcija u kojoj skupljamo odjeću koju će dizajneri pomoću šilica pretvoriti u neki novi oblik. Tu novu robu će modeli prezentirati na modnoj reviji u HKD-u. Nakon revije roba će biti dostupna za prodaju, a novac sakupljen od prodaje donirat će se u humanitarne svrhe.“ Odjeću kupuje u trgovinama, a kvaliteta proizvoda mu nije od pretjerane važnosti.
Plan projekta „Druga ruka“ objasnila nam je članica istoimene grupe Lea Ferari. Kaže: „ Projekt se sastoji od postavljanja šatora na Korzo u kojem bi se nudila unaprijeđena i stara roba sakupljena od strane učenika srednjih škola koje pohađaju učenici ove grupe u zamjenu za novčane donacije, doniranja stare odjeće potrebitima, a organizirao bi se i kutak za animiranje djece na temu iskoristivosti stare odjeće te mala modna revija od prikupljene robe.“ Odjeću također kupuje u trgovinama i drži do njezine kvalitete.
Ovogodišnja akcija okupila je zaista puno različitih i zanimljivih ljudi, donijela drugačije atmosfere i ideje, a na koncu i mnogo projekata te će biti zaista interesantno vidjeti koji će od njih odnijeti titulu onog najboljeg.